Nedir bu 3. dalga kahve akımı ?

Nedir bu 3. dalga kahve akımı ?

3. Nesil Kahvecilik olarak da sık sık duyduğumuz bu akımı basitçe özetleyecek olursak; kahveyi çekirdek olarak alıp kendisi kavuran, farklı demleme yöntemlerini kullanan yeni nesil kahvecilerdir. Peki neden 3. Dalga deniyor derseniz. Bu yüzden birinci ve ikinci nesil kahveciliğe göz atmakta fayda var. 

1. Nesil Kahvecilik


İsminden de anlaşıldığı gibi akımların ilki olan birinci nesil kahvecilik, suda çözülebilen kahveler ile başlamıştır. 1900’lü yılların başında tercih edilen birinci dalgayı  günümüzde de  Nescafe, Jacobs gibi markaların granül kahvelerinde görmekteyiz. 


2.Nesil Kahvecilik


1960’lardan sonra ortaya çıkan zincirleme kahve şirketlerinin oluşturduğu bir anlayış olan ikinci nesil kahvecilik, kahve dünyasına pek çok çeşitte kahveyi de beraberinde getirmiştir. Latte, espresso, mocha v.s gibi kahveleri hayatımıza sokan ikinci dalga kahveciler, granül kahveye göre daha taze ve lezzetli bir kahve sunarken, bardakta kahve anlayışını da hayatımıza sokmuştur.


3. Nesil Kahvecilik


Temelde kahvenin hikayesini öğrenmekten geçen bu akım, beraberinde kahveye saygıyı ve nitelikli kahveyi de getirmektedir. Üretildiği toprağın cinsinden, yetiştiricisinden tutupta kavrulma şekline kadar her detayının önem kazandığı üçüncü dalga kahvecilik akımının asıl amacı kahveden aromasını kaybetmeden, en iyi tadı alabilmektir.

 
Bu akımı ise sadece kahveyle ilgilenen, iyi bir kahve tadı için farklı demleme yöntemleri kullanan butik kahvecilerde görmekteyiz. Üçüncü nesil kahvecilikte kahveye duyulan saygı kadar nasıl demlendiği de oldukça önemlidir.

Daphne_s-Logo-200px--transparan-beyaz-dikdörtgen

Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak, arkadaşlarla keyifli bir brunch yapmak, günün stresinden kaçıp bir fincan kahve içmek, öğle arasında sağlıklı bir yemek yemek, akşam tatlı keyfini yapmak ve dahası ...

Sevdiklerinizle buluşabileceğiniz, lezzetin ve sohbetin keyfini dilediğiniz kadar çıkarabileceğiniz “sıcak” bir mekan olan kafemizde, güleryüzlü ekibimiz ile sizin hizmetinizdeyiz. 

Tasarım & Yayınlama

Bu Sitenin Tüm Hakları Daphne's Coffee & Tea 'ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. 2021

TurkishEnglishRussianGermanDutchFinnishNorwegian