Butik Kafe nedir ?

Butik kafeler, müşterilerin kendilerini evlerinde hissedebilecekleri keyifli bir ortam sunan kafelerdir. Müşterilerinin uzun saatler boyunca kalması, hoşça vakit geçirmesi, rahat etmesi için konforlu ortam sağlayan mekanlarda diyebiliriz.

Peki bir kafenin Butik Kafe olup olmadığını belirleyen özellikler var mıdır? nelerdir?

Evet vardır, kesin çizgileri olmasa da bazı belirleyici özellikler söz konusudur. Bunlar, yiyecek ve içecek çeşitliliği, özenli ve ayrıntılı tasarlanmış dekorasyon, oturma alanları çeşitliliği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yiyecek ve İçecek Çeşitliliği

Butik kafeler, müşterilerinin mekanda uzun saatler geçirmesini isterler. Geniş yiyecek ve içecek menüsü burada önemlidir. Sık gittiğiniz bir kafenin kısıtlı menüsü artık sizi cezbetmediğinde, büyük oranda o kafeye artık gitmek istemezsiniz. Bu durumun yaşanmaması için Butik Kafeler genelde, kahve çeşitleri, çay çeşitleri, tatlı, pasta, aperatif çeşitliliği ve yiyecek menüsünü çeşitlendirmektedir. Hem yerel hem de dünya lezzetlerini bulabileceğiniz mekanlardır Butik kafeler. Sağlıklı ve doğal lezzetlerin yer aldığı menüleri görme ihtimaliniz yüksektir.

Özenli ve Ayrıntılı Tasarlanmış Dekorasyon

Butik kafe dekorasyon tasarımında genelde iki tarz öne çıkmaktadır. İlki otantik tarz olarak adlandırabileceğimiz, ahşap ve doğal ürünlerin dekorasyonda yoğun kullanıldığı tarzdır. İşlenmemiş doğal ahşap masa, sandalye, raflar gibi. Mesela sepetlerin kullanıldığı aydınlatma sistemi. Kullanılan dekorasyon malzemelerinin doğallığını kaybetmemiş olması önemlidir.

İkincisi ile konsept tarzdır. Konsept tarzda, kafenin konsepti belirlenerek o doğrultuda dekorasyon tasarımı gerçekleştirilir. Film, kitap, satranç, müzik, mimarlık, İstanbul veya resim gibi herhangi bir unsur seçilebilir konsept için. Ancak seçilen konsepte göre müşteri portföyü o ilgi alanı ile sınırlı kalabilir.

Oturma Alanı Çeşitliliği

Her çeşit ihtiyaca uygun oturma alanları bulunması önemlidir. İnsanları uzun süre tüm ihtiyaçlarını karşılamak üzerine tasarlanan Butik kafelerde bu müşteri ihtiyaçları şunlar olabilmektedir.

  • Laptopu ile çalışmak isteyen,
  • Öğle arasında yemek yiyenler,
  • Arkadaşları ile sohbet etmek isteyen,
  • Kahvesini sigara ile içmek isteyenler,
  • Kahve keyfini kitap okuyarak yapanlar
  • Çocuğunun doğum gününü arkadaşları ile kutlayanlar,
  • İş görüşmesini yapanlar,
  • Tavla, satranç oynayan kişiler,
  • ve dahası

Butik kafeler, bu ihtiyaçların sağlanabilmesi adına, açık hava dış mekan, balkon, grup oturma alanı, koltuk köşesi, kitap köşesi, veranda bölümü, sıcak iç mekan oturma alanı, çocuk oyun alanı, tenha köşe gibi alanlar oluşturmalıdırlar.

Daphne_s-Logo-200px--transparan-beyaz-dikdörtgen

Güne güzel bir kahvaltı ile başlamak, arkadaşlarla keyifli bir brunch yapmak, günün stresinden kaçıp bir fincan kahve içmek, öğle arasında sağlıklı bir yemek yemek, akşam tatlı keyfini yapmak ve dahası ...

Sevdiklerinizle buluşabileceğiniz, lezzetin ve sohbetin keyfini dilediğiniz kadar çıkarabileceğiniz “sıcak” bir mekan olan kafemizde, güleryüzlü ekibimiz ile sizin hizmetinizdeyiz. 

Tasarım & Yayınlama

Bu Sitenin Tüm Hakları Daphne's Coffee & Tea 'ye aittir. İzinsiz kopyalanamaz ve çoğaltılamaz. 2021

TurkishEnglishRussianGermanDutchFinnishNorwegian